Nagrada HMD-a za znanstveni doprinos

Cijenjene kolegice i kolege,

U želji da, koliko je u našoj moći, smanjimo odlazak mladih talentiranih ljudi u inozemstvo, Skupština Hrvatskog matematičkog društva (HMD) je, na svojoj godišnjoj sjednici u ožujku ove godine, odlučila ustanoviti Nagradu HMDa za znanstveni doprinos u matematici. Nagrada se sastoji od diplome i novčanog iznosa, a dodjeljuje se svake četvrte godine mladom matematičaru (do 35 godina starosti), sa stalnim boravištem u Hrvatskoj. U svrhu osiguranja novčanog dijela nagrade, HMD je osnovalo Fond za dodjelu nagrade HMD-a. Želja nam je da se u Fond jednokratno prikupi dovoljno sredstava, da bi se zatim novčani dio nagrade isplaćivao iz kamate. Fond ima svoj posebni račun pod nazivom

Račun br. 30102-678-95469 Hrvatsko matematičko društvo Bijenička cesta 30, 41000 Zagreb

Takoder je izraden Pravilnik o dodjeli nagrade HMD-a za znanstveni doprinos u matematici. Izvršni odbor HMD-a je počeo prikupljati sredstva obraćajući se na razne adrese. Ovim putem molimo i Vas da nam putem Vaših poznanstava ili osobno pomognete puniti Fond.

Ako svatko od nas učini malo, učinili smo mnogo!

Salih Suljagić

Znanstvena aktivnost HMD-a

U organizaciji znanstvene sekcije HMD-a obnovljen je znanstveni kolokvij. Dugotrajna tradicija znanstvenog kolokvija bila je prekinuta posljednjih nekoliko godina. Od obnavljanja kolokvija (24. svibnja ove godine) održana su sljedeća predavanja i rasprave:

1. dr. Hrvoje Šikić (PMF-MO, Zagreb), ”Konstrukcija superprocesa”

2. prof. dr. Karl Theodor Eisele (Strasbourg), ”Stock market dynamics created by interacting agents”

3. Okrugli stol o znanstvenim kriterijima u matematici - uvodne rasprave podnijeli su prof. dr. Mladen Alić i dr. Hrvoje Šikić

4. mr. Roža Bokor (PMF-MO, Zagreb), ”Numeričko rješavanje stohastičkih diferencijalnih jednadžbi”

5. prof. dr. Mirko Primc (PMF-MO, Zagreb), ”Kombinatorni identiteti i reprezentacije afinih algebri”

6. prof. dr. Vladimir Dobrić (Lehigh Univ.), ”Gaussian processes, entropy and transportation cost”

Za 27. rujna ove godine u okviru znanstvenog kolokvija HMD-a najavljeno je predavanje ”Duality of convex bodies” koje će održati prof. dr. Maria Moszyńska iz Varšave. Već su predvidena i dva predavanja u listopadu, najavljeni predavači su dr. Sanja Varošanec i dr. Zoran Vondraček.

Od ostalih aktivnosti znanstvene sekcije HMD-a najvažnije su one vezane za pripremu I Hrvatskog matematičkog kongresa koji će se održati u Zagrebu od 18. do 20 srpnja 1996. godine. Predvida se da će u radu kongresa osim hrvatskih matematičara iz zemlje i inozemstva sudjelovati i brojni strani matematičari. Nakon početnih dogovora s radom je počeo i znanstveni odbor kongresa. Na prvim sastancima toga odbora utvrdena je lista pozvanih predavača kojima su već upućenu pozivi. Uskoro se očekuje i prva javna obavijest o organizaciji kongresa s detaljnijim informacijama o programu i sudionicima.

Hrvoje Šikić

Natjecanja iz matematike u 1995. godini

U ovogodišnjem ciklusu natjecanja iz matematike učenika osnovnih i srednjih škola ostvarene su sljedeće aktivnosti:

\underline{Školska natjecanja} provodila su se tijekom siječnja i veljače.

\underline{Gradska i općinska natjecanja} na koja su bili pozvani najuspješniji učenici sa školskih natjecanja održana su 4. ožujka u svih 20 županija i Gradu Zagrebu po jedinstvenim kriterijima Državne komisije za matematiku. Državna komisija pripremila je i zadatke za ta natjecanja.

\underline{Županijska natjecanja.} Izvješća općinskih komisija pregledale su županijske komisije za matematiku i učenike s najboljim rezultatima pozvale na 2. županijsko natjecanje. Županijski susreti i natjecanja iz matematike održani su 1. travnja takoder po jedinstvenim kriterijima za cijelu Hrvatsku. Sudjelovalo je 2250 učenika osnovnih škola i 932 učenika srednjih škola.

\underline{Državno natjecanje.} Državna komisija za matematiku pregledala je sva pristigla izvješća sa županijskih natjecanja i na 4. državno natjecanje pozvala 186. učenika (VII. razred - 41, VIII. razred - 42, I. razred - 28, II. razred - 25, III. razred - 25, IV. razred - 25). Četvrti državni susret i natjecanje održani su u Umagu od 11. do 14. svibnja pod pokroviteljstvom Poglavarstva općine Umag. Domaćin je bila osnovna škola ”Marija i Lina”. Na natjecanju je nagradeno ukupno 44 učenika, a 33 ih je pohvaljeno. Svi nagradeni i pohvaljeni učenici dobili su godišnje pretplate na ”Matku” i ”MFL”. Osim toga, svi nagradeni učenici osim učenika četvrtih razreda srednjih škola pozvani su u ljetne škole. Državna komisija odredila je ekipu Republike Hrvatske od 6 članova za sudjelovanje na 36. Medunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Kanadi. Za nastavnike - mentore organiziran je seminar na kojemu su predavači bili V. Bajrović, L. Čeliković, A. Čižmešija, N. Elezović, Ž. Hanjš, M. Huzak, P. Mladinić, S. Slijepčević i R. Svedrec. Za potrebe seminara pripremljen je BILTEN 4 sa člancima svih predavača. Državni susret završio je tradicionalnim savjetovanjem.

\underline{Regionalna natjecanja.} Najuspješniji učenici IV. V. i VI. razreda osnovnih škola na županijskim natjecanjima pozvani su na regionalna natjecanja. Četvrto regionalno natjecanje Osječke regije održano je 3. lipnja. Domaćin je bila OŠ ”Sjever”, sudjelovao je 71 učenik, a nagradeno je njih 11. Četvrto regionalno natjecanje Riječke regije održano je od 28. do 30. travnja u Novalji na otoku Pagu. Domaćin je bila OŠ ”A.G..Matoš”, sudjelovalo je 52, a nagradeno je 8 učenika. Održana su i dva stručna aktiva za učitelje. Šesto regionalno natjecanje Zagrebačke regije održano je u Koprivnici. Domaćin je bila OŠ ”Antun Nemčić Gotovinski”, sudjelovalo je 136, a nagradeno je 25 učenika. Osmo regionalno natjecanje Splitske regije održano je u Primoštenu.

Zdravko Kurnik

Matematičko-fizički list

Ovaj list namijenjen je prije svega učenicima srednjih škola i upravo je na početku 46. godine izlaženja. U svakom broju ima članaka iz matematike, fizike i informatike, s malim prilogom iz astronomije. Veći broj zadataka namijenjen je učenicima za rješavanje što je jedan oblik suradnje dok ima i onih koji se javljaju prilozima u obliku članaka. Uz to ima priloga o natjecanjima iz matematike i fizike od općinskog do medunarodnog nivoa. Mnogi učenici će ići na studij i njima će biti od koristi zadaci s razredbenih ispita. Uz to ima priloga iz zabavne matematike, a ljubitelji šaha će naći i svoj kutak.

Prije četiri godine je broj pretplatnika smanjen na jednu šestinu a samo u Hrvatskoj na manje od jedne polovine u odnosu na prethodnu godinu. Sada se taj broj polako povećava i prošle godine ih je bilo oko 4000, većinom iz Hrvatske a jednim dijelom iz Slovenije. U Bosnu i Hercegovinu smo slali odreden broj primjeraka besplatno. Planiramo da ove godine svaki broj izlazi na 64 stranice tako da će biti više prostora za članke i druge materijale za više i niže razrede.

Pozivamo i profesore iz srednjih škola i druge zainteresirane da se uključe u pisanje članaka, ili da se javljaju sa zanimljivim zadacima, odnosno idejama.

Željko Hanjš

Izbori za skupštinu HMD-a

Štovane kolegice i kolege,

na redovitom zasjedanju Skupštine HMD-a održanom 25. ožujka ove godine izabran je novi Izvršni odbor HMD-a u sastavu: Damir Bakić, Branka Copić, Aleksandra Čižmešija (tajnica), Radoslav Galić, Marija Golac, Boris Guljaš, Željko Hanjš, Ivan Ivanšić, Mirela Kurnik, Zdravko Kurnik, Petar Mladinić, Ivan Mrkonjić, Vlado Stošić, Salih Suljagić, Hrvoje Šikić, Zoran Vondraček, Ivan Žiger. Pritom je dotadašnjem predsjedniku HMD-a Salihu Suljagiću i potpredsjednicima Damiru Bakiću i Borisu Guljašu mandat produžen do sljedećeg zasjedanja Skupštine koje se očekuje krajem listopada ove godine.

Izabran je takoder i novi Sud časti u (starom) sastavu: Vladimir Kirin, Sibe Mardešić i Pavle Papić.

U skladu s našim statutom, novoizabrani Izvršni odbor je zadužen da u rujnu ove godine provede izbore za novi saziv Skupštine HMD-a. Podsjećamo Vas da Skupština HMD-a broji 75 članova pri čemu članovi Izvršnog odbora i Suda časti automatizmom ulaze u sastav Skupštine. Izbori za Skupštinu vrše se pismenim putem, a u njima sudjeluje cjelokupno članstvo HMD-a.

To znači da nam preostaje izabrati još 55 članova Skupštine. Na svojoj sjednici od 13. rujna o.g. Izvršni odbor je utvrdio listu kandidata koja se nalazi otisnuta na naredne dvije stranice ovog Vjesnika. Molimo Vas da zaokružite redne brojeve ispred imena 55 kandidata koje ste odabrali s ponudene liste, istrgnete srednje 4 stranice ovog Vjesnika i tako popunjen ’glasački listić’ pošaljete na adresu:

Hrvatsko matematičko društvo, Bijenička 30, 10000 Zagreb.

Važećima se smatraju svi pravilno popunjeni glasački listići koji stignu do 16. listopada 1995., a članovima nove Skupštine postat će onih 55 kandidata koji dobiju najviše glasova bez obzira na broj prispjelih važećih listića. Nova Skupština HMD-a će biti konstituirana u listopadu ove godine.

Izvršni odbor HMD-a

Lista kandidata za skupštinu HMD-a

1. Mladen Alić, Zagreb

2. Vinko Bajrović, Split

3. Bernardica Bakula, Zagreb

4. Ilko Brnetić, Zagreb

5. Davor Butković, Zagreb

6. Emil Coffou, Zagreb

7. Miljenko Crnjac, Osijek

8. Luka Čeliković, Beli Manastir 9. Vladimir Ćepulić, Zagreb

10. Zvonko Čerin, Zagreb

11. Branimir Dakić, Zagreb

12. Ljuban Dedić, Split

13. Vladimir Devidé, Zagreb

14. Andrej Dujella, Zagreb

15. Ivo Durović, Rijeka

16. Jesenka Durović, Rijeka

17. Neven Elezović, Zagreb

18. Ivan Franić, Zagreb

19. Maja Gelineo, Zagreb

20. Jerolim Govorko, Imotski

21. Ivica Gusić, Zagreb

22. Božica Hajsig, Zagreb

23. Vjeran Hari, Zagreb

24. Vladimir Hitrec, Zagreb 25. Krešimir Horvatić, Zagreb 26. Juraj Hrnčević, Zagreb 27. Tihomir Hunjak, Varaždin 28. Dubravko Hunjet, Zagreb 29. Miljenko Huzak, Zagreb 30. Božidar Ivanković, Zagreb 31. Boško Jagodić, Zagreb

32. Petar Javor, Zagreb

33. Ana Jurić, Osijek

34. Vladimir Kadum, Pula 35. Krešimir Klaužer, Zagreb 36. Jadranka Klepac, Zagreb 37. Ines Kniewald, Zagreb

38. Hrvoje Kraljević, Zagreb 39. Jadranka Kraljević, Zagreb 40. Erika Kramer, Zagreb

41. Luka Krnić, Zagreb

42. Svetozar Kurepa, Zagreb 43. Ivan Lehman, Osijek

44. Igor Legaz, Dubrovnik

45. Ivan Lončar, Varaždin

46. Ivan Madaroš, Vukovar 47. Robert Manger, Zagreb 48. Andelko-Ante Marić, Sinj 49. Ante Mihaljević, Vinkovci 50. Miljenko Marušić, Zagreb 51. Branko Najman, Zagreb 52. Luka Neralić, Zagreb

53. Željko Pauše, Zagreb

54. Boris Pavković, Zagreb

55. Margita Pavleković, Osijek 56. Josip Pečarić, Zagreb

57. Mirjana Pečur-Vuković, Požega 58. Srećko Polić, Zagreb

59. Mirko Polonijo, Zagreb

60. Ivan Prce, Dubrovnik

61. Mirko Primc, Zagreb

62. Dubravka Režić, Zagreb

63. Dean Rosenzweig, Zagreb

64. Nikola Sarapa, Zagreb

65. Rudolf Scitovski, Osijek

66. Ivan Slapničar, Split

67. Renata Svedrec, Zagreb

68. Dragutin Svrtan, Zagreb

69. Juraj Šiftar, Zagreb

70. Tomislav Šikić, Zagreb

71. Zvonimir Šikić, Zagreb

72. Boris Širola, Zagreb

73. Branko Španjić, Osijek

74. Zlatko Šporer, Zagreb

75. Josip Tadić, Zagreb

76. Marko Tadić, Zagreb

77. Branko Topić, Varaždin

78. Nikica Uglešić, Split 79. Šime Ungar, Zagreb

80. Igor Urbiha, Zagreb

81. Sanja Varošanec, Zagreb

82. Darko Veljan, Zagreb

83. Branka Verkman, Osijek

84. Vlasta Vitaljić, Split

85. Petar Vranjković, Zadar

86. Vlado Vujeva, Vinkovci

87. Ante Vuković, Split

88. Mladen Vuković, Zagreb

89. Ana Margareta Zdunić, Zagreb 90. Ignac Željeznjak, Zagreb

91. Darko Žubrinić, Zagreb

92. Mirjana Župančić-Dugi, Zagreb

36. medunarodna matematička olimpijada

Na 4. državnom natjecanju održanom od 11. do 14. svibnja ove godine u Umagu izabrani su učenici koji su predstavljali Hrvatsku na 36. medunarodnoj matematičkoj olimpijadi (MMO). Ona je održana od 13. do 25. srpnja u Kanadi u gradovima Waterloo i Toronto. Članovi naše ekipe su bili: Bojan Antolović, 3.r., Zagreb, Milica Čudina, 4.r., Dubrovnik, Ante Derek, 3.r., Zagreb, Blaženka Gregurec, 4.r., Zagreb, Miroslav Jurišić, 4.r., Zagreb (1. i 2. raz. završio u Splitu), Maja Starčević, 4.r., Križevci. Na ovoj Olimpijadi je bilo 412 učenika iz 73 države od kojih je 201 dobilo nagrade. Od naših učenika brončanu medalju su dobili Ante Derek, Miroslav Jurišić i Maja Starčević, dok su Bojan Antolović i Maja Starčević dobili pohvale. Sve u svemu, podijeljeno je 30 zlatnih, 71 srebrna i 100 brončanih medalja te specijalna nagrada koju je dobio bugarski natjecatelj Nikolaj Nikolov za originalno rješenje šestog zadatka. Voditeljica naše ekipe u Kanadi bila je Ana Duff koja je počela studij matematike u Zagrebu i sada ga je tamo završila na York sveučilištu. Učenici su imali vremena i mogućnosti da razgledaju Toronto i u Zabavnom parku su dobili veliku maskotu majmuna koji je postao simbol naše ekipe. Takoder smo išli na izlet na Slapove Niagare i tvrdavu George. Iduće godine 37. MMO će se održati u Indiji u New Delhiju.

Ilko Brnetić i Željko Hanjš

Ljetna škola matematike za učenike osnovnih škola

Hrvatsko matematičko društvo i Ministarstvo prosvjete i športa organizirali su 2. ljetnu školu za mlade matematičare, učenike 7. i 8. razreda osnovnih škola. Škola je održana 0d 23. do 30. srpnja 1995. u Selcu. U njenom radu sudjelovalo je 30 učenika i 6 predavača, koji su bili smješteni u Dječjem domu ”Zagreb” u Selcu. Ministarstvo prosvjete i športa nagradilo je 16 učenika za osvojenu prvu, drugu ili treću nagradu na 4. državnom natjecanju iz matematike, održanom u Umagu u svibnju 1995.

Ove godine sudjelovanje u Školi omogućeno je i drugim učenicima koji takoder pokazuju interes za matematiku i ovakav oblik rada, a troškove smještaja i prehrane snosili su sami.

Voditeljica Škole bila je prof. Branka Copić, a osim nje predavanja su održali i mr. Aleksandra Čižmešija, prof. Marija Golac, prof. Petar Mladinić, dr. Nikica Uglešić, te mr. Igor Urbiha. Nastava je održana odvojeno za učenike 7. i 8. razreda, po 26 sati za svaku grupu. Obradene su ove teme:

7. Razred

1. Gaussova i još jedna dosjetka (2 sata, M. Golac)

2. Sustavi jednadžbi (3 sata, M. Golac)

3. Geometrija šestara (4 sata, P. Mladinić)

4. Nejednadžbe (2 sata, N. Uglešić)

5. Zadaci iz logike (2 sata, I. Urbiha)

6. Apsolutna vrijednost (3 sata, M. Golac)

7. Djeljivost brojeva (4 sata, A. Čižmešija)

8. Konstrukcije trokuta (4 sata, B. Copić)

8. Razred

1. Metoda rekurzije (4 sata, P. Mladinić)

2. Polinomi (4 sata, I. Urbiha)

3. Prikazi brojeva u različitim bazama (2 sata, I. Urbiha)

4. Prirodni brojevi (6 sati, N. Uglešić)

5. Konstrukcije trokuta (4 sata, B. Copić)

6. Vektori (4 sata, A. Čižmešija)

Uz predavanja, učenici su dobivali zadatke za samostalan rad, o kojima se u radnom dijelu zajednički raspravljalo. Prijepodneva su bila posvećena radu, a poslijepodneva sportskim i drugim slobodnim aktivnostima.

Učenici i predavači Ljetne škole za osnovce

Ljetna škola matematike za učenike srednjih škola

Ljetnu školu matematike za učenike srednjih škola (1., 2. i 3. razred) i ove godine organiziralo je Hrvatsko matematičko društvo i Ministarstvo prosvjete i športa. Škola je održana od 21. do 27. 8. 1995. u gradiću Beli na otoku Cresu. Sudjelovali su nagradeni učenici na Državnom natjecanju iz matematike, održanom u svibnju 1995. (19 učenika). Ove godine sudjelovanje u Školi omogućeno je i drugim učenicima zainteresiranim za matematiku, koji su troškove smještaja i putovanja do Cresa snosili sami (6 učenika).

Voditeljica Škole bila je prof. Mirela Kurnik (V. gimnazija, Zagreb), a osim nje predavanja su održali i Mea Bombardelli, mr. Aleksandra Čižmešija, mr. Goranka Nogo i Siniša Slijepčević (svi s PMF – Matematičkog odjela, Zagreb). Neke teme zajedno su slušali svi sudionici, dok su neka predavanja održana odvojeno za učenike pojedinih razreda. Obradene su ove teme:

1. Levyjev i Cevin teorem (M. Bombardelli, 2 sata, svi)

2. Kombinatorika (M. Bombardelli, 4 sata, 2. i 3. razred)

3. Funkcija f(x) = [x] (G. Nogo, 2 sata, 1. razred)

4. Funkcionalne jednadžbe (G. Nogo, 2 sata svi, 2 sata 2. i 3. razred)

5. Poučak o obodnom i središnjem kutu (M. Kurnik, 2 sata, 1. razred)

6. Najkraća udaljenost mimosmjernih pravaca (M. Kurnik, 4 sata, 1. razred)

7. Vektori (A. Čižmešija, 2 sata 1. i 2. razred, 4 sata svi)

8. IFS fraktali (S. Slijepčević, 2 sata 1. razred, 4 sata 2. i 3. razred, 2 sata 3. razred)

9. Dirichletov princip (M. Kurnik, 2 sata, 1. razred) Na inicijativu sudionika održano je i tzv. ”RELI – natjecanje”, gdje su

tročlane ekipe učenika u zadanom vremenu rješavale 12 matematičkih zadataka. Domaćin, Eko – centar ”Caput insulae” – Beli, učenicima je omogućio i korištenje računala.

Ukupno su održana 34 sata nastave, i to u prijepodnevnim satima. Slobodno vrijeme učenici su provodili u medusobnom druženju, kupanju i … rješavanju zadataka danih za razmišljanje.

Mirela Kurnik

Stručno pedagoške večeri

Nastavna sekcija HMD-a nastavlja s organiziranjem predavanja u okviru stručno- pedagoških večeri. Predavanja iz ove serije u pravilu se održavaju svake prve srijede u mjesecu s početkom u 18,30 sati u zgradi PMF-Matematičkog odjela. Do sada su u ovoj godini održana sljedeća predavanja:

1. dr. Neven Elezović, Kako kockati, ako se baš mora,

2. dr. Luka Neralić, Kako odrediti lokaciju nove tvornice,

3. dr. Zvonimir Šikić, Pascalov trokut i zbrojevi potencija,

4. dr. Vladimir Devidé, Prikaz knjige ”Gros (tucet tuceta) matematičkih

zadataka”. Do konca godine održat će se još sljedeća predavanja:

1. dr Zvonimir Šikić, O tangenti i derivaciji (4. listopada),

2. dr. Petar Javor, O prirodnim brojevima (8. studenog),

3. dr. Sanja Varošanec, Didonin problem (6. prosinca).

Nastavna sekcija HMD-a

Narudžba knjiga i časopisa

Kao i dosadašnjih godina, HMD i u šk. god. 1995/96 nudi mogućnost narudžbe svojih izdanja, s posebnim pogodnostima za svoje članove. U prilogu na sljedećoj stranici donosimo popis svih naslova i narudžbenicu kojom ih možete naručiti. Uz svaki naslov osim pune cijene, navedena je i cijena s popustom kojeg uživaju članovi HMD-a.

Podsjećamo da je godišnja članarina HMD–a za 1995. godinu 40 kn.

UPLATE (osim za MFL) vrše se na žiro-račun Hrvatskog matematičkog društva, Bijenička cesta 30, 10000 Zagreb, 30102–678–79162, s naznačenom svrhom uplate. Molimo Vas da kopiju uplatnice i narudžbenicu (izrežite je iz Vjesnika HMD-a ili fotokopirajte!) pošaljete na adresu HMD–a. Pretplata za MFL uplaćuje se na žiro–račun Hrvatskog fizikalnog društva, Bijenička cesta 32, 10000 Zagreb, 30102–678–4202.

P.S. Molimo Vas da Vašu ev. narudžbu pošaljete u posebnoj pošiljci; tj. odvojeno od Vašeg glasačkog listića!

puna cijena s
NASLOV  cijena popustom

MATKA 1995/96 (4 broja) časopis za učenike osnovnih škola

60 kn 50 kn

MATEMATIČKO–FIZIČKI LIST 1995/96 (4 broja) časopis za učenike srednjih škola

60 kn 50 kn

GLASNIK MATEMATIČKI (2 broja) znanstveni časopis

80 kn 40 kn

N. Elezović: Matematička natjecanja I (ciklus natjecanja srednjoškolaca 1992. god.)

25 kn 20 kn

B. Pavković i dr.: Male teme iz matematike (za više razrede osnovne i 1. razred srednje šk.)

49 kn 40 kn

B. Pavković i dr.: Elementarna teorija brojeva (za više razrede osnovne i 1. razred srednje šk.)

49 kn 40 kn

V. Stošić: Mat. natjecanja učenika osnovnih škola (riješeni zadaci s natjecanja u prošlih 30–tak godina)

49 kn 40 kn

V. Devidé: Gros (tucet tuceta) mat. zadataka (za učenike srednje škole)

59 kn 50 kn

∗ ∗ ∗

N A R U DŽ B E N I C A

IME I PREZIME:

ADRESA:

Naručujem sljedeće časopise, odnosno knjige (zaokružite redni broj ispred naslova):

1. Matka 1995/96

2. MFL 1995/96

3. Glasnik matematički 1995

4. N. Elezović: Matematička natjecanja I

5. B. Pavković i dr.: Male teme iz matematike

6. B. Pavković i dr.: Elementarna teorija brojeva

7. V. Stošić: Matematička natjecanja učenika osnovnih škola

8. V. Devidé: Gros (tucet tuceta) matematičkih zadataka